Rezultate concurs "SALVEAZĂ MEDIUL ȘI FII ECO!" - editia 2018

Elevii premiati la CONCURSUL "SALVEAZĂ MEDIUL ȘI FII ECO!" - editia 2018

 

Imaginile de la festivitatea de premiere sunt accesibile la acest link: imagini.

Tabelul cu rezultatele obtinute la concursul "SALVEAZĂ MEDIUL ȘI FII ECO!" se poate descarca de la acest link: rezultate.

 

ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR

Nr. Crt.

Nume prenume elev

Clasa

Şcoala de provenienţă

Judeţul

Profesor coordonator

Premiul obţinut

1

Hamdan Maisa

Invatamant primar

Liceul Teoretic "Avram Iancu",

Cluj-Napoca

Cluj

Cîmpean Adriana

I

2

Schiesser Beatrice

Invatamant primar

Scoala Gimnaziala "Al. I. Cuza", Baia Mare

Maramures

Ierima Maria

I

3

Badea Sebastian

Invatamant primar

Scoala Gimnazială "Petre Sergescu"

Mehedinti

Valon Izabela-Alina

II

4

Dumbrava Ana Maria

Invatamant primar

Gimnaziala Nr. 113, Bucuresti

Bucuresti

Pană Steluța

II

5

Coman Anna Maria

Invatamant primar

Gimnaziala "Dragos Voda", Moisei

Maramures

Tomoiaga Sinorica

III

6

Bunea Mario

Invatamant primar

Liceul cu Program Sportiv, Alba Iulia

Alba

Doroga Marcela

III

7

Vasca Miriam

Invatamant primar

Liceul Teoretic "Gabriel Tepelea", Borod

Bihor

Cacuci Simona-Liana

M

8

Sandu Matei

Invatamant primar

Scoala Gimnaziala "Tudor Vladimirescu"

Arges

Sima Camelia-Zoica

M

9

Krisztian Petra

Invatamant primar

Gimnazială Nr. 10, Satu Mare

Satu Mare

Mihai Adela

M

10

Mureșan Carina Maria

Invatamant primar

Liceul Teoretic "Avram Iancu"

Cluj

Cîmpean Adriana

M

11

Popa Erika

Invatamant primar

Gimnaziala Nr. 113, Bucuresti

Bucuresti

Pană Steluța

M

12

Costea Izabella

Invatamant primar

Gimnaziala Nr. 113, Bucuresti

Bucuresti

Pană Steluța

M

13

Naghi Denisa

Invatamant primar

Scoala Gimnaziala Nr. 18, Baia Mare

Maramures

Fat Mariana

M

14

Muresan Andreea

Invatamant primar

Scoala Gimnaziala Nr. 18, Baia Mare

Maramures

Fat Mariana

M

 

ÎNVĂȚĂMÂNT GIMNAZIAL

Nr. Crt.

Nume prenume elev

Clasa

Şcoala de provenienţă

Judeţul

Profesor coordonator

Premiul obţinut

1

Ostopovici Alexia

Clasa a V-a

Gimnazială "Mihail Kogălniceanu", Dorohoi

Botosani

Cazacu Angelica

I

2

Gănciulescu Tony

Clasa a V-a

Scoala Gimnaziala "Sfintii Constantin si Elena"

Bucuresti

Onuț Vasilica

II

3

Furduf Sandra

Clasa a V-a

Scoala Gimnaziala Nr. 1, Faraoani

Bacau

Habavnic Tereza

III

4

Gulerean Maya

Clasa a V-a

Școala Gimnazială Cicîrlău

Maramures

Marinca Margareta

M

5

Lingurar Sorina

Clasa a V-a

Școala Gimnazială Nr. 7 Reșița

Caras-Severin

Liță Maria

M

6

Turcanu Andra

Clasa a V-a

Şcoala Gimnazială Bosia

Iasi

Istrate Valerica

M

7

Ursan Francisca

Clasa a VI-a

Scoala Gimnaziala "Octavian Goga", Baia Mare

Maramures

Cuciureanu   Mihaela-Leontina

I

8

Marian Bianca

Clasa a VI-a

Scoala Gimnaziala "Octavian Goga", Baia Mare

Maramures

Varga Carmen

I

9

Tarcău Andrei

Clasa a VI-a

Scoala Gimnaziala "Mihai Dragan", Bacau

Bacau

Vătămănescu Elena

II

10

Truscă Alexandru

Clasa a VI-a

Gimnazială "Petru Dumitriu", Orșova

Mehedinti

Mocan Adriana

II

11

Cirt Natalia

Clasa a VI-a

Scoala Gimnaziala "Al. I. Cuza", Baia Mare

Maramures

Nagy Laura

III

12

Pușcaș Florica Adriana

Clasa a VI-a

Școala Gimnazială Cicîrlău

Maramures

Ionce Angelica Valerica

III

13

Pop Maria Ioana

Clasa a VI-a

Școala Gimnazială Nr. 18, Baia Mare

Maramures

Cătuna Daniela

M

14

Balaceanu Andreea

Clasa a VI-a

Scoala Gimnaziala "Petru Dumitriu"

Mehedinti

Paunescu Gabriela

M

15

Ionescu Caragea Dragos

Clasa a VI-a

Colegiul National "Constantin Cantacuzino", Targoviste

Dambovita

Manole Alina

M

16

Dutkoni Mihăiță

Clasa a VI-a

Scoala Gimnaziala Nr. 14, Dr. Tr. Severin

Mehedinti

Cosma Maria Carmen

M

17

Mile Petra

Clasa a VII-a

Scoala Gimnaziala "Vasile Alecsandri", Baia Mare

Maramures

Mile Paula

I

18

Gherase Andreea Claudia

Clasa a VII-a

Gimnazială "Mihail Kogălniceanu", Dorohoi

Botosani

Cazacu Angelica

I

19

Cătuna Anamaria

Clasa a VII-a

Școala Gimnazială Nr. 18, Baia Mare

Maramures

Baban Diana

II

20

Ungur Maria

Clasa a VII-a

Școala Gimnazială Săcălășeni

Maramures

Moje Veronica Mirela

II

21

Georgevici Livia

Clasa a VII-a

Scoala Gimnaziala "Al. I. Cuza", Baia Mare

Maramures

Vigh Agota

III

22

Mitric Maria

Clasa a VII-a

Colegiul National "Constantin Cantacuzino", Targoviste

Dambovita

Manole Alina

III

23

Mitran Anastasia Victoria

Clasa a VII-a

Colegiul National "Teodor Nes", Salonta

Bihor

Zaha Monica

M

24

Ambăruş Alexandra

Clasa a VII-a

Scoala Gimnaziala "Mihai Dragan", Bacau

Bacau

Blaga Adriana-Nicoleta

M

25

Pleșca Ioana - Cristina

Clasa a VII-a

Școala Gimnazială "Ion Luca Caragiale", Tulcea

Tulcea

Stanciu Nicoleta-Larisa

M

26

Abrudan Eugenia

Clasa a VIII-a

Școala Gimnazială Nr. 18, Baia Mare

Maramures

Cătuna Daniela

I

27

Botezatu Maria Teodora

Clasa a VIII-a

Scoala Gimnaziala "Mihai Dragan", Bacau

Bacau

Vătămănescu Elena

II

28

Iordache Maria

Clasa a VIII-a

Scoala Gimnaziala Nr. 195, Bucuresti

Bucuresti

Giușcă Simona

III

29

Crestin Andrada

Clasa a VIII-a

Scoala Gimnaziala "Ion Luca Caragiale", Baia Mare

Maramures

Vigh Agota

M

30

Man Maria

Clasa a VIII-a

Școala Gimnazială Nr. 18, Baia Mare

Maramures

Baban Diana

M

31

Valon Maria-Isabelle

Clasa a VIII-a

Scoala Gimnazială "Petre Sergescu"

Mehedinti

Mocanu Ionela-Evelina

M

32

Badea Adrian Florin

Clasa a VIII-a

Scoala Gimnaziala Nr. 124, Bucuresti

Bucuresti

Costea Georgeta

M

ÎNVĂȚĂMÂNT GIMNAZIAL CES

Nr. Crt.

Nume prenume elev

Clasa

Şcoala de provenienţă

Judeţul

Profesor coordonator

Premiul obţinut

1

Tinca Madalina

Invatamant gimnazial cu CES

Scoala Gimnaziala Budacu de Sus

Bistrita-Nasaud

Balan Viorica Voichita

I

 

ÎNVĂȚĂMÂNT LICEAL

Nr. Crt.

Nume prenume elev

Clasa

Şcoala de provenienţă

Judeţul

Profesor coordonator

Premiul obţinut

1

Gherghin Ioana Amina

Clasa a IX-a

Colegiul Tehnic "Costin D. Neniţescu", Piteşti

Arges

Bostan Elena

I

2

Corpodean Oana

Clasa a IX-a

Colegiul Economic "Nicolae Titulescu", Baia Mare

Maramures

Man Camelia

II

3

Zegheru Mihaela

Clasa a IX-a

Colegiul National "Constantin Cantacuzino", Targoviste

Dambovita

Manole Alina

III

4

Ciubotariu Maria Teodora

Clasa a IX-a

Colegiul Economic "O. Onicescu", Botosani

Botosani

Sandu Liliana Cristina

M

5

Varga Kinga

Clasa a IX-a

Colegiul Tehnic "Transilvania", Baia Mare

Maramures

Pop Daniela Florica

M

6

Pleoţ Florentina

Clasa a X-a

Liceul Tehnologic "Virgil Madgearu"

Constanta

Marcu Camelia-Isabela

I

7

Ciurdaș Răzvan

Clasa a X-a

Colegiul Tehnic "George Barițiu", Baia Mare

Maramures

Pop Florin

II

8

Horgea Andrada

Clasa a X-a

Colegiul Național "M. Eminescu", Baia Mare

Maramures

Beșleagă Anca

III

9

Rus Rareș

Clasa a X-a

Colegiul Economic "Nicolae Titulescu", Baia Mare

Maramures

Bonaț Ioan Gheorghe

M

10

Oboroceanu Florina

Clasa a X-a

Colegiul Economic "O. Onicescu", Botosani

Botosani

Sava Irina Oana

M

11

Marculeac Claudia

Clasa a X-a

C.N. "Mihai Eminescu", Suceava

Suceava

Năsulea Florentina

M

12

Dragomir Ionela

Clasa a X-a

Liceul Tehnologic "Ion Mincu", Vaslui

Vaslui

Roșu Anișoara

M

13

Patracuta Cristina

Clasa a X-a

Colegiul Tehnic "Anghel Saligny", Bacau

Bacau

Leana Iulia

M

14

Oszvald Oana

Clasa a XI-a

Liceul Teologic Penticostal, Baia Mare

Maramures

Pop Florin

I

15

Podină Antonela

Clasa a XI-a

Colegiul National "Mihai Eminescu", Baia Mare

Maramures

Mureșan Ramona

II

16

Stoian Diana Maria

Clasa a XI-a

Liceul Teoretic "Ion Barbu", Bucuresti

Bucuresti

Popica Laurentiu

III

17

Rus Mariana

Clasa a XI-a

Colegiul Tehnic "Transilvania", Baia Mare

Maramures

Hauler Coralia

M

18

Brumă Ioana

Clasa a XI-a

C.N. "Ștefan cel Mare", Suceava

Suceava

Harja Irina Geanina

M

19

Dobroiu Camelia

Clasa a XI-a

Colegiul National "Mihai Eminescu", Baia Mare

Maramures

Ciolte Daniela

M

20

Smircea Catalina Maria

Clasa a XI-a

Liceul Teoretic "Ion Barbu", Bucuresti

Bucuresti

Popica Laurentiu

M

21

Gherman Denisa

Clasa a XII-a

Colegiul de Arte, Baia Mare

Maramures

Krizsan Mirela

I

22

Pricop Marina

Clasa a XII-a

Colegiul Tehnic "Transilvania", Baia Mare

Maramures

Baban Iuliana

II

23

Gal Edina

Clasa a XII-a

Colegiul Agricol Nr.1, Valea lui Mihai

Bihor

Zeffer Timea Erzsebet

III

 

ÎNVĂȚĂMÂNT PROFESIONAL

Nr. Crt.

Nume prenume elev

Clasa

Şcoala de provenienţă

Judeţul

Profesor coordonator

Premiul obţinut

1

Moldovan Mircea

Clasa a IX-a

Colegiul Tehnic "Transilvania", Baia Mare

Maramures

Cardos Maria-Daniela

I

2

Călăuz Gabriela

Profesionala clasa a IX-a

Colegiul Tehnic "Transilvania", Baia Mare

Maramures

Bodnar Daniela

II

3

Iordache Ana Maria

Profesionala clasa a XI-a

Liceul Tehnologic "Virgil Madgearu"

Constanta

Marcu Camelia-Isabela

III

 

 

Comunicat - Simpozionul și Concursul "Salvează mediul și fii ECO!" - 2018

Miercuri, 30 mai 2018,  la Biblioteca Județeană "Petre Dulfu" Baia Mare s-a desfășurat Simpozionul și  Concursul "Salvează mediul și fii ECO!" ediția a III-a înscris în Calendarul Activităților Educative Regionale și Interjudețene 2018, fără finanțare M.E.N. poziția 1442, aprobat prin OMEN 3076/17.01.2018. Coordonatorii acestui simpozion și concurs sunt Școala Gimnazială "Alexandru Ioan Cuza" și Colegiul Tehnic "Transilvania" Baia Mare în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca Centrul Universitar Nord din Baia Mare, Casa Corpului Didactic Maramureș, Direcția Silvică Maramureș, Agenţia pentru Protecţia Mediului Maramureş, Asociația Heidenroslein, Serviciul Public Ambient Urban, S.C. Remat S.A. și Uzina de Apă Baia Mare.
La acest simpozion și concurs s-au înscris 184 profesori și  339 elevi din 32 de județe.
Aceast simpozion face parte dintr-un proiect care își propune inițierea unor activități din domeniul ecologiei și protecției mediului care să-i reunească pe cei interesați de salvarea naturii. În cadrul proiectului s-au desfășurat mai multe activități: "Colectăm și reciclăm pentru un viitor verde", "Expo reciclarea", "Apa o problemă a lumii contemporane", "Luna pădurii" .
Ultima activitate, Simpozionul și Concursul "Salvează mediul și fii ECO!" din cadrul proiectului s-a adresat tuturor cadrelor didactice și elevilor din învăţământul primar, gimnazial, liceal și profesional care sunt interesați de cunoașterea importanței protejării și conservării unor specii de floră, faună și a problemelor legate de starea mediului înconjurător.
În urma concursului, la secțiunea elevi,  s-au acordat premii și mențiuni celor mai frumoase lucrări. În cadrul acestei activități a avut loc și o paradă a costumelor Eco realizată de elevii  celor două instituții de învățământ coordonatoare ale activității: Școala Gimnazială "Alexandru Ioan Cuza" și Colegiul Tehnic "Transilvania" Baia Mare
Scopul paradei Eco a fost acela de a demonstra ușurința realizării unor vestimentații din materiale (plastic, hârtie, metal, sfoară) care pot fi refolosite îmbinând utilul cu plăcutul stârnind plăcerea pentru frumos tuturor participanților.
 Prezenți la simpozion au fost reprezentanții unor instituții partenere: doamna șef lucrări dr. ing. Smical Irina de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca Centrul Universitar Nord din Baia Mare,  doamna Payer Maria Magdalena, președinte al Asociaţiei Heidenroslein, domnul director Tămâian Gabriel de la Agenția Națională pentru Protecția Mediului, domnul Tutuță Dan de la Direcția Silvică Maramureș.

Judeţele participante la simpozion sunt marcate cu verde in imaginea de mai jos.

 

 

Articole aparute in presa locala:

https://www.axanews.ro/mm/ecologie-la-biblioteca-judeteana-simpozionul-si-concursul-salveaza-mediul-si-fii-eco.html

http://www.graiul.ro/2018/05/31/salveaza-mediul-si-fii-eco/

Final Simpozion si concurs "SALVEAZA MEDIUL SI FII ECO" - 2018

Perioada de înscriere la Simpozionul şi concursul "SALVEAZA MEDIUL SI FII ECO" - 2018, s-a încheiat.

Jurizarea lucrărilor elevilor va fi efectuată de o comisie din care vor face parte reprezentanţi ai instituţiilor de învăţământ care coordonează activitatea. Cele mai bune lucrări vor fi premiate la festivitatea organizată la Biblioteca Județeană “Petre Dulfu” din Baia Mare în data de 30 mai începând cu ora 13.

Elevii şi profesorii cu participare indirectă vor primi diplomele în format electronic pe adresa de e-mail indicată în fişa de înscriere.

Lucrările de la simpozion vor fi publicate pe suport CD cu ISBN, termen de finalizare august 2018.

Vă mulțumim pentru participare și vă așteptăm la edițiile viitoare.